Změna přichází k aténské památce 1190 Prince


Jedna z nejznámějších historických budov v Aténách směřuje do nové fáze života. Cedule ve skleněných dveřích lékárny Walgreens v 1190 Prince Ave. vypráví příběh: Lékárna zavře 15. dubna.

Walgreensův odchod znamená, že developeři budou brzy hledat nového nájemce pro jeden z relativně mála příkladů moderní architektury poloviny století v Aténách. „Byla by to opravdu skvělá restaurace a bar,“ spekulovala komisařka okresu Athens-Clarke Melissa Linková, jedna z obdivovatelek budovy.

1190 Prince je svým kruhovým tvarem, vnější skleněnou stěnou a škeblemi již po generace mezníkem. Vládní záznamy uvádí dvě data pro její výstavbu, 1960 a 1965, ale bývalý majitel Frances Mullins Garrison a další, kteří v budově pracovali v průběhu let, věří, že rok 1960 je přesné datum.

Je to vynikající příklad revoluce v komerční architektuře té doby, historicky významný nejen pro svůj vzhled, ale také pro nové materiály a stavební techniky, které do ní vstoupily, řekl Danny Sniff, bývalý zástupce viceprezidenta pro plánování zařízení na Gruzínské univerzitě a pomocný profesor na Vysoké škole životního prostředí a designu UGA. Pokroky ve stavebních technikách a materiálech, jako je extrudovaný hliník a prekasovaný beton, umožnily architektům experimentovat s novými formami a navrhovat budovy, které by mohly být nejen funkčními prostory, ale také sochařskými, řekl Sniff, který budovu považuje za jednu ze svých oblíbených v Aténách.

Pohled na něj umožňuje lidem, kteří přijížděli na U.S. Hwy. 29, vědět, že vstupují na jiné místo, než které opustili, řekl asistent ředitele plánování ACC Bruce Lonnee, také doplněk College of Environment Design. „Myslím, že je to úžasné,“ řekl. „Je to důležitá budova. Když jsem poprvé přijel do Atén, byla to jedna z budov, která na mě tak nějak vyskočila.“

Je to také symbol období bezprecedentního růstu pro Atény. Počet obyvatel okresu Clarke se zvýšil ze 45 000 na 65 000 lidí a počet zapsaných studentů UGA se téměř ztrojnásobil ze 7 374 studentů v roce 1960 na 20 358 v roce 1970, když Baby Boomers zamířili na vysokou školu. Výrobci přinesli do hrabství tisíce nových pracovních míst a maloobchodní tržby se za deset let více než zdvojnásobily, když se Atény staly regionálním maloobchodním centrem.

Původním vlastníkem byla maloobchodní pobočka Atlanta Gas Light Co., Georgia Natural Gas, která zaplnila horní patro plynovými kamny, vysoušeči oblečení a dalšími spotřebiči pro moderní domov, aby lákaly zákazníky, kteří přišli platit své měsíční účty za plyn. Ale v deregulaci v 90. Zaplatila 500 000 dolarů; její matka si myslela, že přišla o rozum, vzpomínal Garrison.

„Prostě se mi ta budova líbila. Bylo to úplně jiné,“ řekla. „Myslím, že ostatní to prostě zbourají.“

Garrisonová zjistila, že budova byla ve skutečnosti odolný proti zemětřesení poté, co ji koupila – možná kvůli komunikační kabeláži, o které se dozvěděla, že je pohřbena v útrobách budovy.

Garrisonová tam také udělala nějakou místní farmaceutickou historii, když zjistila, že obchod by mohl účtovat pojišťovny jejím zákazníkům z nedaleké navy Supply Corps School, nyní UGA Health Sciences Campus. Dříve bylo praxe pro zákazníky s pojištěním platit za předpis, pak podat žádost o náhradu u své pojišťovny. Ale vzhledem k tomu, že lékárna účtuje pojišťovně, zákazníci se museli starat pouze o spoluúčas 5 dolarů, řekla.

Garrison prodala svůj lékárenský podnik na počátku 2000s Eckerd Corp. Jak fúze a akvizice změnily tvář průmyslu, jméno nad dveřmi se změnilo na Rite Aid a pak na Walgreens. Garrison si ponechala vlastnictví budovy a jejích 44 parkovacích míst, ale odolávala nabídkám developerů, aby ji vzala z rukou až do doby před pěti lety, kdy dostala nabídku, o které si myslela, že je rozumná od současného majitele Treye Wallace.

Wallace a další vývojáři John Stamm a Bryan Austin na začátku roku 2017 navrhli plán pro smíšený vývoj na místě, přímo naproti Prince od velkého přírůstku do regionálního lékařského centra Piedmont Athens, které se nyní formuje. Upustili od plánu na 48 bytů, obchod s potravinami, další maloobchodní a restaurační prostory a malou parkovací terasu, když jejich nabídka na získání nedaleké výměry z nemocnice propadla.

Developeři se následně vrátili s alternativním plánem, který se nyní blíží dokončení, včetně vícepodlažní budovy pro Barberitos a Flying Biscuit Cafe (nyní otevřeno), řetězec Atlanta, který se od otevření první restaurace v Atlantě v roce 1993 rozrostl na více než dvě desítky obchodů ve čtyřech jihovýchodních státech. Výstavba zahrnuje také další maloobchodní a kancelářské prostory a renovace budovy Athentic Brewing Co orientované na Park Avenue.