KIRA

STARKNEST

Hrají: Lucas Stork
  Phillip Brasca
  Judit Bakerová a další
Námět a scénář: Lucas Stork
Kamera:  Dan O Burroug
Hudba:  Terry Lindallas
Režie:  Lucas Stork

Jak jsme se již zmiňovali, odborná kritika se k tomuto filmu postavila v lepších případech s nerozhodným až rozpačitým krčením ramen, v horších pak film doslova "rozcupovala". Faktem je, že Kira byla uvedena do kin v polovině prosince 1988 a v šesti premiérových kinech některých měst Ertaru a v lednu se již nehrála nikde.

Námět je převzat z původního záměru natočit film Návrat domů (viz výše). Z blíže nespecifikovaných důvodů však vypustil Stork postavu Taorovy lásky Taoné a tak se v tomto filmu vyskytuje jiná toránská dívka, Kira.

Děj filmu je až neuvěřitelně prostinký. Taor se vydává na průzkum průsmyků v Toránských horách, aby zjistil nejbezpečnější cestu pro převedení národa Ertů z bažin zpět do úrodných nížin. Potká se s divoškou z kmene obývajícího toto území.

Přes vzájemnou počáteční nedůvěru a ostražitost si oba najdou k sobě cestu a posléze se do sebe zamilují při společném putování horami. Pak se však objeví Turan, lovec a bojovník sousedního kmene, kterému je svým otcem Kira přislíbena. Ta jej však pochopitelně odmítá. Turan jedné noci Kiru unese a dopraví do svého tábora. Tam ji násilím nutí k povolnosti. Kira jej stále odmítá, zatímco Taor se vydává po stopách únosce a v dramatickém souboji na poslední chvíli dívku zachraňuje. Kira pak Taora následuje zpět k Ertům i do nových domovů v úrodných nížinách.

Děj připomíná červenou knihovnu s koncem typu "vzali se". Pokud se o ději dá vůbec hovořit. Kritika tomuto filmu vytýká hlavně slabé herecké výkony. I já si myslím, že oba velikáni filmu, jak Stork, tak Brasca by se měli věnovat tomu řemeslu, kterému nejlépe rozumějí, tedy Stork režii a Brasca scénáři a nepokoušet se oslnit rovněž hereckými výkony. Neboť jak je vidět ve filmu Kira se jim to nepodařilo.

Kladu si otázku, proč vůbec film Kira vznikl. Že by Stork chtěl využít alespoň část námětů z původně zamýšlené Ságy Hvězdy se mi příliš nezdá, i když je to oficiální odpoveď na kritiku. Zdá se mi pravděpodobnější, že si dlouholetí přátelé Stork a Brasco chtěli také někde zahrát a tak si natočili takříkajíc film "pro sebe". Oba se tak ocitli v roli před kamerou poprvé a snad i naposled. Rovněž Judit Bakerová v tomto filmu debutovala jako čerstvá absolventka Filmové akademie a ačkoliv svým výkonem rovněž příliš neupoutala, dalo by se říci, že předvedla ještě nejleší herecké umění v celém filmu.

Zajímavé na tomto filmu je to, že ačkoliv si oba muži chtěli zahrát, nepřáli si být poznáni. A maskéři Storkova týmu své práci rozumějí dokonale. Vzhledem k tomu, že jsou si oba svou postavou dost podobní, nepodařilo se ani mně ani jiným filmovým kritikům určit, zda Stork hraje kladného Taora nebo zlého Turana.

V tomto případě se nedá využít ani chyba skriptu - (na několika celkových záběrech se vyskytuje Taor v brýlích, což je podstatná vada!), neboť brýle nosí oba.

Paradoxní na celé situaci je ale to, že ačkoliv je film Kira jedním z nejslabších Ertarských filmů poslední doby, podařilo se získat několik snímků právě z tohoto filmu a tak se účastníci Readerconu 1989 seznámili s  možnými podobami Lucase Storka a Phillipa Brascy.

Návrat do sekce KULTURA