BYTOVÁ KULTURA

Jitka Neumannová

 

Tak jako vy lidé jste si postupem let vytvořili svoji bytovou kulturu, tak i my Ertové máme  svoji bytovou kulturu, která se možná podobá trochu té vaší.  Ertové bydlí buď  v rodinných domcích, nebo v několikapatrových domech, různě členěných, kde u každého bytu je i  terasa s kouskem přírody. K přírodě mají  Ertové velmi blízko a patřičně si ji váží.

Otevřením dveří od  ertarského příbytku  vcházíme do velké vstupní haly , kde nás láká k posezení velká anatomická sedačka s konferenčním stolkem. V této hale se dále nachází knihovna, různé poličky, skříňky, televizor a jiné technické vymoženosti, které nám zpříjemňují  život. Jiný nábytek  zde nenajdete, ale zato bohatou květinovou výzdobu. Z haly vedou dveře  do dalších částí příbytku a  schodiště do patra.

My otevřeme dveře v přízemí vedoucí do přípravny pokrmů, nebo  jak vy říkáte do kuchyně.  Vybavení této místnosti je plně automatizované a účelové, aby příprava chutné krmě trvala co možná nejkratší dobu, při zachování pravidel správné výživy. Zde se jídlo hned konzumuje a  proto této místnosti vévodí velký jídelní stůl a pohodlné židle.  U stěn jsou  skříňky s odkládací plochou  a úložným prostorem,  příborník, velká lednice,  s mrazákem, sporák s troubou a ještě alespoň dvě ohřevné trouby najdeme postavené na  skříňkách s úložným prostorem. A nesmím zapomenout na myčku  nádobí. Problém, co se špinavým nádobím je řešen stejně jako u Vás. Jak  jsem již předeslala  příprava jídel moc  času nezabere, ale zato jejich  konzumace ano. Ertové se drží  zásady, že snídat a večeřet se má v kruhu rodinném a obědvat v dobré společnosti. Neboť , ne každý má možnost poobědvat doma. V jídle se Ertové podobají Francouzům.

Otevřením dalších dveří v přízemí vstoupíme do prostorné koupelny, o které  se Vám může jen zdát. Zde se  nachází pohodlně zpřístupněná prostorná vana, která je vyhřívaná a proto délka koupání je neomezená. Nalezneme zde i sprchový kout, pro Vás srozumitelně nazvaný pisoár a umyvadlo. WC se nachází za jinými  dveřmi. Tato důležitá místnost je též dostatečně prostorná  s vlastním umyvadlem a pisoárem. Mnoho návštěvníků této  místnosti si při konání své potřeb rádo čte cokoliv a proto je zde i polička na odkládání vybraného čtiva. Opusťme tuto místnost a vydejme se dále.

U některých jedinců navazuje  na vstupní halu pracovna. Samozřejmě určena hlavně pro pány. Tato místnost je vybavena objemnou  knihovnou, psacím stolem opatřeným výpočetní technikou a opět sedací souprava s konferenčním stolkem. Ani zde nechybí chladnička, kde se nachází  různé nápoje.

Nejen v rodinných domcích, ale i v činžovních domech najdeme ložnice v patře. Ložnici  kraluje kvalitní postel s pěkným povlečením, ve  které, když se spí, zdají se nádherné  sny. U postele je malý stolek, nebo poličky a  lampička. Prostě, vše co zpříjemňuje pobyt v posteli. Tato místnost slouží jako šatník s množstvím skříní a skříněk a zrcadel. Někde je jich povícero. I my dokážeme být marnotratní. V některých rodinách má  každý člen vlastní ložnici, protože i ve spánku je třeba mít klid a nebýt nikým  rušen. Jak jsem si všimla, ve Vašich ložnicích se ještě lpí na  tradici, že manželé musí spát ve společné  ložnici. Nebo je to nutnost? Důsledek malého prostoru? Nevím. V každém případě chudáci Ti kdož mají slabý spánek. O problému, který jsem jen lehce naťukla by se dala vést diskuse. A proto se raději vydáme dále.

V ertarských příbytcích se velmi často nachází malá, prakticky vybavená tělocvična a někde i  sauna. Na tělesnou zdatnost se klade důraz stejný, jako na zdravou výživu.

A jak řeší ertarské ženy  úklid domácnosti? A co praní prádla? I tyto práce jsou velice usnadněny. Domácnost je vybavena opět dokonalou mechanizací. Proto chod domácnosti zvládá rodina se vším pohodlím sama. Jen vytápění je centrální. Čím se asi topí?

Myslím, že jsem o ertarské domácnosti napsala zhruba  vše.

Návrat do sekce VĚDA A KULTURA