Očkování v Gruzii se rozšiřuje, protože aténští učitelé dostanou první injekce


Světlo na konci tunelu svítí tento týden o něco jasněji, protože nárůst očkování v okrese Clarke, spolu se stabilním náhodou nových případů a poklesem hospitalizací, poskytuje určitou naději na pokrok v boji proti této pandemii.

Dále guvernér Brian Kemp minulý týden oznámil, že dospělí ve věku 55 a více let a dospělí se specifickými zdravotními stavy – jako je cukrovka, vrozená srdeční choroba nebo nadváha – budou přidáni na seznam těch, kteří mohou být očkováni. Kemp také oznámil, že všichni dospělí budou mít nárok na vakcínu v Gruzii od začátku dubna.

Minulý týden bylo více než 1400 učitelům a zaměstnancům clarkeského okresu podána první dávka vakcíny Pfizer na akcích hromadného očkování na středních školách Clarke Central a Cedar Shoals. Nálada na akci mezi očkujícími byla pozitivní a akce byla probíhat s velkou efektivitou, protože ministerstvo veřejného zdraví a studenti medicíny z Augusta University /UGA Medical Partnership spolupracovali na podávání očkování montážní linkou.

Aimee Morganová, učitelka programu včasné intervence na základní škole Timothy Road, byla schopna nechat se očkovat během 15 minut. Řekla, že je nadšená, že dostane vakcínu, a tato událost jí také poskytla příležitost vidět spolupracovníky, které celý rok neviděla.

Andrew Broadmann, student medicíny podávající vakcíny na akci, řekl, že studenti absolvovali školení před akcí prostřednictvím modulů mobilních klinik CDC a DPH. „Tohle je druhá očkovací akce v Aténách, na které jsem pracoval,“ řekl. „Je skvělé podporovat komunitu a vidět zde soudruhy. Dává mi to naději, že jdeme správným směrem a že vidíme tak širokou podporu vakcíny.“

Minulý týden bylo v okrese Clarke podáno 6 723 dávek, celkem 42 284 očkování. Ve srovnání s předchozím týdnem byly podané dávky vyšší asi o 2 000. Vzhledem k tomu, že k gruzínským požadavkům na očkování se přidává další způsobilost, pokud se nabídka bude nadále zvyšovat, odborníci na veřejné zdraví doufají, že proočkovanost bude i nadále stoupat.

Při pohledu na čísla místních případů jsou zprávy i nadále pozitivní. Sedmidenní běžecký průměr nových případů se k 11. březnu opět vrátil na 14,6. Minulý týden bylo k celkovému počtu přidáno 113 nových potvrzených případů, celkem 12 233 potvrzených případů. Dalších 2 132 případů bylo hlášeno prostřednictvím rychlých antigenových testů.

Údaje o odpadních vodách z laboratoře Erin Lippové v Centru pro ekologii infekčních nemocí na UGA ukazují, že virová zátěž zůstává stabilní a nízká od 14. února. V UGA, v týdnu od 1. do 7. března, bylo 43 pozitivních případů. Účast na kontrolních testech na UGA tento týden opět mírně poklesla na 1 791 kontrolních testů za daný týden.

Na konci minulého týdne bylo v regionu E, který zahrnuje Atény, hospitalizováno 53 lidí kvůli COVID-19 z celkového počtu 473 pacientů. Při pouhých 10% všech pacientů je to nejnižší číslo za poslední měsíce. Počet lůžek na JIP v regionu E klesl na 58, což je 82 % kapacity.

Úmrtí, což je zaostávající ukazatel, se zpomalila, ale virus minulý týden zabil pět obyvatel Okresu Clarke. Počet mrtvých v okrese Clarke se tak dostal na 121, přičemž dalších sedm úmrtí lze pravděpodobně přičíst COVID-19 uvedenému na seznamu gruzínského ministerstva zdravotnictví.

Nicméně, hygienici varovali, že závodíme o to, aby byli všichni očkováni, než se rozšíří varianty. Proto se stále doporučují další opatření v oblasti veřejného zdraví. Schválení balíčku COVID-19 Bidenovy administrativy minulý týden dává další naději, že další zdroje budou i nadále přicházet.