Gruzínští zákonodárci udržují škrty ve školství a zakazují policejní škrty


Zákonodárci na tomto zasedání zvažovali několik opatření, o němž kritici tvrdili, že jsou hluchá a ignorovali prosby o reformu policie, které následovaly po sérii střelby na černošské Američany v roce 2020.

V době, kdy krátce po půlnoci proletěly slavnostní potrhovalé dokumenty, zákonodárci podpořili návrh zákona, který by úředníkům měst a okresů zakázal snížit rozpočet policie o více než 5 %. Další kontroverzní opatření – například rozšíření práv na zbraně a tlak na vzdělávání nových řidičů o tom, jak komunikovat s policisty – se však k guvernérovu stolu nedohodla.

„Upřímně řečeno, myslel jsem si, že musíme být velmi, velmi citliví na jakoukoli legislativu týkající se zbraní,“ řekl novinářům před začátkem posledního dne zasedání 31. března předseda Sněmovny reprezentantů David Ralston, republikán z Blue Ridge. „Víte, jsme méně než dva týdny od dvou velkých masových vražd, a to zvyšuje mou úroveň citlivosti k tomu.“ Osm lidí, včetně šesti žen asijského původu, bylo minulý měsíc zabito při sérii přestřelek v lázních v Atlantě. Během týdne zabila další masová střelba 10 lidí v obchodě s potravinami v Boulderu.

Zákonodárci se také sešli, aby přepracovali gruzínský zákon o zatýkání občanů z dob občanské války, který byl původně citován jiho georgijským prokurátorem, který loni nevyžádá obvinění z vraždy 25letého Ahmauda Arberyho. Demonstranti loni vyšli do ulic, aby volali po zrušení zákona. Nakonec zákonodárci drasticky předělali zákon tak, aby pouze majitelé podniků a policisté mimo jurisdikci mohli zadržet někoho podezřelého ze zločinu.

Guvernér Brian Kemp na začátku tohoto zasedání oznámil, že přepsání zákona bude jednou z jeho priorit pro tento rok. „Těším se, až to zapíšeme do zákona, protože i nadále vysíláme jasný signál, že broskvový stát nebude tolerovat zlověstné akty bdělosti v našich komunitách,“ uvedl Kemp minulý týden v prohlášení.

Gop bloky neexistující policejní škrty

Zákonodárci také naposledy podpořili sporné opatření, které je reakcí na výzvy k potlačení policie, které se loni v létě staly na demonstracích protestním pokřikem. Opatření by až na několik výjimek zablokovalo městům a okresům snížit rozpočet jejich policejního oddělení o 5 %. Dvě gruzínská města, Atény a Atlanta, zvažovala změny ve financování svých policejních agentur v loňském roce. Obě opatření neprošla.

„Tím, že Gruzie postavila mimo zákon jakoukoli snahu o zneškodnění policie, zastavila liberální města a krajně levicové aktivisty, kteří se snaží prosadit svou nebezpečnou agendu v celém našem státě,“ uvedl v prohlášení po hlasování poslanec Houston Gaines (R-Athens), sponzor zákona.

Demokraté obvinili zákonodárce gopské vlády, že podkopávají místní činitele s rozhodovací pravomocí a obcházejí širší rozhovor o policejní práci ve prospěch rychlých politických bodů. „Bez ohledu na to, jak dnes o tomto návrhu hlasujeme, faktem zůstává, že každý chce žít v bezpečné komunitě. Každý chce žít v bezpečné komunitě a tyto místní vlády vědí nejlépe, jak udržet svou komunitu v bezpečí,“ řekla Teri Anulewiczová, demokratka ze Smyrny. [Stanley Dunlap a Jill Nolinová]

Škrty ve vzdělávání zůstávají v rozpočtu

Státní zákonodárci dokončují plán výdajů ve výši 27,2 miliardy dolarů na příští rok, i když se teprve uvidí, jak přesně stát vyšle miliardy dolarů z federálních peněz na pomoc koronaviru, které brzy zaplaví Gruzii.

Obě komory drtivou většinou schválily rozpočet v poslední den letošního legislativního zasedání, 31. Rozpočet nabývá účinnosti 1. července.

Kemp svou tradiční poslední návštěvu komory neukončí, protože je po kontaktu s někým, kdo byl pozitivně testován na COVID-19, ustavuje do kvalifikantů. Zákonodárcům však nechal středeční dopis, v kterém se zabýval přetrvávající otázkou: Byly by federální fondy použity na vymazání zbytku rozpočtových škrtů použitých loni v létě, kdy se očekávalo, že příjmy klesnou?

Kemp napsal, že stále čeká na další podrobnosti ze strany amerického ministerstva financí o tom, jak lze finanční prostředky vynaloží, ale 4,6 miliardy dolarů federální pomoci tyto díry pravděpodobně nezaplní, protože státní příjmy se vzepřely hrozivým předpovědím, které loni přiměly zákonodárce snížit o 2,2 miliardy dolarů. „V důsledku našeho promyšleného a vyváženého přístupu v reakci na COVID-19 je naše ekonomika silná a současné odhady pro rok 2022 jsou vyšší než sbírky ve FY 2019,“ napsal guvernér.

To je chladná útěcha pro zákonodárce, kteří jsou zděšeni, že v rozpočtu zůstává téměř 382 milionů dolarů na snížení veřejného školství. Nejvyšší rozpočtoví pisatelé zákonodárného sboru však tvrdí, že 4 miliardy dolarů federální pomoci školám K-12 více než vymohou ztraceným státním fondům.