Gruzínští zákonodárci tlačí na zákony, aby odstranili časové změny


Pokud se tento týden cítíte nesymchaní, nejsi sám.

Lidé po celé Gruzii se cítí omámní a zmatení poté, co si v neděli nastavují hodiny, aby vyskočili o hodinu dopředu na letní čas, ale pololetní změna času je pro některé více než jen nepříjemností, říká státní zástupce Wes Cantrell (R-Woodstock).

Výzkum ukázal nárůst smrtelných nehod a chodců, které po změnách času srazila auta. Učitelé si stěžují, že studenti přicházejí do třídy unavení, infarkt stoupá a stejně tak zranění na pracovišti.

„A mimochodem, nejhorší den na to jít k soudu je pondělí po jarním útočníkovi,“ řekl Cantrell. „Výzkumy ukazují, že soudci rozdá nejtvrdší tresty, nejtvrdší tresty v pondělí po jarním kupředu. Důkazy jsou jasné. Musíme se zbavit změny času.“

Cantrell podpořil návrh zákona, který by to udělal přechodem Georgie na trvalý letní čas. Minulý týden prošla státní sněmovnou 112 ku 48. Další návrh zákona, který ruší časovou změnu, prošel v únoru senátem, ale tyto zákony mají zásadní rozdíly v řešení federálních omezení.

Federální zákon vyžaduje souhlas Kongresu, aby státy přešly na trvalý letní čas, ale ne na trvalý standardní čas.

Cantrell řekl, že kontaktoval senátora Raphaela Warnocka a poslance Sanforda Bishopa ohledně sponzorování legislativy, která by umožnila trvalé letní světlo. Pokud se Cantrellův zákon stane zákonem, Gruzie by mohla provést změnu na základě souhlasu Kongresu.

Cantrell, který v minulosti prosazoval podobnou legislativu, řekl, že doufá, že tato myšlenka letos získá větší dynamiku kvůli podobnému úsilí v sousedních státech. Kanceláře Warnocka a Bishopa na žádosti o komentář nereagovaly, ale floridský republikánský senátor Marco Rubio a dvoustranická skupina senátorů podali návrh zákona na přesun celé země na letní čas.

Návrh zákona georgijského senátu, sponzorovaný senátorem Benem Watsonem (R-Savannah), by místo toho změnil Gruzii na trvalý standardní čas, až v listopadu skončí letní čas, a poté by přešel na letní čas, kdykoli to Kongres dovolí.

„Čekání na Kongres může být věčnost,“ řekl Watson v únoru ze senátního patra. „To je moje osobní myšlenka.“

Watson dodal, že by mohl podpořit pouhé čekání na schválení Kongresem, místo aby v listopadu přešel na standardní čas. „To je možná to, co nakonec uděláme, až to půjde do sněmovny, nebo to může skončit referendem. Nejsem Pollyannish, abych si myslel, že tohle je konec všeho.“

Zákonodárci mají správnou představu, řekl profesor H. Elliott Albers, neurovědec z Georgijské státní univerzity, který provádí výzkum cirkadiánního rytmu, procesu v mozku, který reguluje, když se cítíte unavení nebo bdělí.

Pokud jste někdy zažili jetlag po přeletu časových pásem, víte, jaké to je, když se váš cirkadiánní rytmus vymkne kontrole, řekl Albers. Časové spínače jsou v menším měřítku stejným jevem. Pro váš mozek je snazší je opravit, ale stále mohou vést k problémům.

Albers podporuje eliminaci časového spínače. Z vědeckého hlediska by bylo vhodnější buď trvalé letní nebo trvalé standardní období, než přechod dvakrát ročně, řekl, ale zákonodárci musí zvážit klady a zápory obou stran.

„Dokud jsou konstantní, oba by se vyhnuli potřebě posunu hodin, takže by to bylo z tohoto hlediska prospěšné,“ řekl. „Existují argumenty, které lze argumentovat pro to, co je lepší, letní čas nebo standardní čas, pokud jde o to, kolik světla vidíte za den.“

Poslanec Josh McLaurin (D-Sandy Springs) řekl, že bude bohužel na straně senátního návrhu zákona, protože by to v průměru vedlo k více slunečnímu světlu ráno.

„Vědci z cirkadiánního rytmu naznačili, že dostat ráno světlo je důležité, a to může celkově pomoci se zdravím,“ řekl. „Rusko, možná ne nejlepší příklad, a Spojené státy také již dříve vyzkoušely trvalý DST a to vedlo k takové nepopulárnosti a odporu, že přešly zpět do standardního času.“

Na druhou stranu, trvalý letní čas by znamenal, že slunce bude svítit později večer, což by Gruzíncům umožnilo trávit více času venku po práci, zlepšit zdraví dospělých a poskytnout dětem více času na hraní venku, uvedli zákonodárci.

Senátor Kim Jackson, demokrat ze Stone Mountain, zpochybnil, zda dřívější západy slunce mohou být pro některé podniky špatné.

„Vedli jste rozhovory s Obchodní komorou v Savannah a dalších místech o fiskálním dopadu, který by ztráta hodiny ve večerních hodinách měla na restaurace a koncertní sály, které si užívají toho dodatečného letního času ve večerních hodinách, aby přivedly turisty na návštěvu?“ zeptala se.

„Tento rozhovor existuje už asi dva a půl roku, ale opravdu neměníme množství denního světla, takže s tím ve skutečnosti nezištnáte čas,“ řekl Watson.