Federální program pomohl aténskému podnikání, ale některé byly vynechány


Pandemie COVID-19 dosahuje ve Spojených státech roční hranice a pro majitele malých podniků by to mohlo znamenat, že si poprvé nebo podruhé ujímá půjčku programu na ochranu výplat.

Půjčky PPP poskytla americká správa malých podniků, aby pomohla malým podnikům udržet zaměstnance zaměstnané a podpořila probíhající operace. Malé podniky, osoby samostatně výdělečně činné, živnostníci, některé neziskové organizace a kmenové podniky mají nárok na půjčku s šancí na odpuštění půjček, pokud jsou splněny určité požadavky.

Leslie Hale, výkonná ředitelka neziskové organizace Books for Keeps, uvedla, že půjčky PPP zajistily zaručenou stabilitu. „Nemáme pravidelnou maloobchodní provoz, která by byla uzavřena, ani provoz restaurace, který byl ukončen. Měli jsme však narušené dobročinné sbírky; viděli jsme, že dávání se v mnoha ohledech stává nevyzpytatelným,“ řekl Hale. „Zajištění půjček PPP v prvním kole a nyní ve druhém kole nám umožnilo skutečně zajistit, aby náš program mohl pokračovat.“

S půjčkami PPP se Book for Keeps podařilo přivést dva pracovníky na částečný úvazek ve skladu plnění knih, aby doručili 68 000 knih studentům v Aténách a okolních komunitách, řekl Hale.

Pro Mimi Maumusovou, šéfkuchařku a majitelku Home.made, nebyla zkušenost s prvním kolem PPP půjček tak úspěšná. „Víte, chápu, že vláda se snažila udělat něco rychle a jednorozhodového, ale rozhodně to nevyhovuje mému průmyslu, protože většina z toho byla nutná k získání mzdy a já jsem si nechal pronajímat 85 % svých zaměstnanců,“ řekl Maumus. „A pak další obrovské procento bylo jít do veřejných služeb, a to, co jsem opravdu potřeboval, byly peníze na věci, jako jsou náklady na zboží.“

Žádost o druhé čerpání PPP úvěrů pro malé podniky a neziskové organizace s méně než 20 zaměstnanci začala 24. února a prošla 9. března. Maumusová uvedla, že má větší naději ve druhém kole půjček, které mají vliv na začlenění renovací.

„Pro nás ty peníze půjdou na věci, jako je sledování venkovního posezení… Snažíme se přežít na obrubníku, a to není náš styl jídla, a je to pro nás obrovská změna,“ řekl Maumus. „Tohle je poprvé v pandemii, kdy jsem jako majitel restaurace pocítil nějakou trakci, jako, ‚Oh, teď je tu něco, co cítím, že můžu udělat, abych nám dal šanci bojovat.‘ Takže tohle, druhý PPP, je pro mě dva palce nahoru.“

Martin Gervias, profesor ekonomie na Terry College of Business, řekl, že věří, že program byl v Aténách jen poněkud úspěšný kvůli zmatku kolem programu a rychlosti, s jakou byl vytvořen. „Ti, kteří věděli, jak postupovat, nebo věděli, kde se zeptat, byli úspěšní; zatímco ti, kteří k těmto půjčkám vůbec neměli přístup, v důsledku toho pravděpodobně trpěli,“ uvedl.

Gervais také řekl, že se domnívá, že mnoho zmatků pramení z toho, že informace nejsou dobře inzerovány a šířeny nejlepším možným způsobem. V boji proti tomu david Bradley, generální ředitel Aténské obchodní komory, spolupracoval s Georgia Business Alliance a Úřadem pro hospodářský rozvoj na šíření informací o PPP.

„Dostali jsme několik dopisů, pohlednic a e-mailů do každého podniku v Aténách, které tak trochu popisují jak půjčky na katastrofy ekonomických újm SBA, tak granty, které byly k dispozici, stejně jako PPP,“ řekl Bradley. „A tak jsme se opravdu snažili všem říct, že bychom mohli.“

První kolo bylo k dispozici zaměstnavatelům s méně než 500 zaměstnanci a mnoho poměrně velkých místních společností obdrželo značné PPP půjčky. Podle databáze proPublica o výpomoci koronavirem obdržel studentský developer landmark properties a aténská ortopedická klinika největší částky půjček v Aténách – každý asi 5 milionů dolarů. Prezident Joe Biden omezil druhé kolo na menší podniky.

Žádosti o půjčky PPP vyžadují vztahy s bankou nebo věřitelem, což se ukázalo být problémem pro některé aténské podniky. Bradley řekl, že obchodní komora v Aténách pomohla podnikům, které nemají vztah s místní bankou nebo mají co do činění s internetovou bankou. Tyto podniky prošli krátkým prověřováním a nakonec naváže 60 nebo 70 spojení mezi místními podniky a bankami, což se promítlo do 4 až 5 milionů dolarů, řekl Bradley.

„Bohužel si myslím, že v jiných oblastech, kde neměli přístup ke zdrojům, které jim pomáhaly, ať už se jedná o komunitní banku, nebo komunitní nadaci [Aténské oblasti], která odpovídala na otázky týkající se této pomoci,“ řekl Hale. „Myslím, že menší podniky a neziskové organizace byly bohužel vynechány.“

Bradley volal, že pomáhání Athenským firmám orientovat se v procesu podávání žádostí o PPP je srdcervoucí, protože existuje mnoho podniků, které nesplňuje kritéria pro získání půjčky. Ale i když byl tento proces skličující, byl také „energizující“.