Demokraté v Aténách a na národní úrovni odsuzují volební omezení v Nové Gruzii


„Naše demokracie je v 911.

Nový zákon mimo jiné vyžaduje, aby občanka hlasovala poštou. Republikáni dříve vyloučili z volebního zákona, který schválili v roce 2006, hlasovací lístky. Omezuje také schránky na jeden okres s méně než 100 000 voliči a zakazuje dávat jídlo nebo vodu voličům čekajícím ve frontě. Na druhou stranu poskytuje další příležitosti k předčasnému hlasování o víkendech.

„Ujasněme si to, tento zákon se jen snaží přebalit taktiku potlačování voličů jako ‚řešení‘ problémů, které nikdy neexistovaly, řekl komisař okresu Atény-Clarke Tim Denson, předseda demokratického výboru ACC. “ Ti, kteří tento zákon podporovali a hlasovali pro něj, se uchylují k tradicím potlačování voličů Jima Crowa, které předali George Wallace, Herman Talmadge, Strom Thurmond a Richard Russell.“

Talmadge a Russell byli segregační senátoři z Gruzie, kteří až do poloviny 60. Dnes republikánští senátoři vyhrožují, že obstrukce opět využijí k zablokování legislativy, jako je zákon o hlasovacích právech Johna Lewise.

Aktivistka za volební práva Stacey Abramsová, která v roce 2018 kandidovala proti Kempovi a může tak učinit znovu v roce 2022, podobně označila zákon za „redux Jima Crowa“. Prezident Joe Biden to označil za „zvrácené“ a „neamerické“.

Kemp se o takových útocích zmínil při podpisu zákona. „Podle nich, pokud věříte v ochranu bezpečnosti a posvátnosti volebních uren, jste ‚Jim Crow v obleku a kravatě,‘ řekl. „Bojoval jsem s těmito partyzánskými aktivisty více než 10 let, abych udržel naše volby v bezpečí, přístupných a spravedlivých.

„Stejně jako předtím, jsem si jistý, že budou vyhrožovat bojkotem, žalobou, démonizují a spojili se se svými přáteli v celostátních médiích, aby mi říkali všechno v knize. Ale boj za svobodné a spravedlivé volby stojí za to všechno a ještě víc.“

Zatímco Kemp mluvil, státní policisté zatkli státního zástupce Park Cannona, černošku, a vytáhli ji z Kapitolu za to, že zaklepala na dveře guvernérovy kanceláře.

Skupiny s hlasovacími právy rychle podaly žalobu u federálního soudu, která se snaží zákon zvrátit. Boj se nyní přesouvá i do Kongresu, kde demokraté diskutují o ukončení nebo reformě obstrukcí, aby schválili právní předpisy o hlasovacích právech podle stranických linií.

„Debaty o pravidlech Senátu mě nezastaví ani nezmohou,“ řekl Warnock. „Je protikladem říci, že musíme chránit práva menšin v senátu, zatímco právě teď se zde v Gruzii snaží rozdrtit práva menšin ve společnosti.“

Nejenže senátní návrh zákona 202 bere Gruzii zpět, ale je také zbytečný. Volební komise ACC schválila v pondělí usnesení, které bylo proti návrhu zákona – tři dny před tím, než zákonodárný sbor schválil a Kemp ho podepsal. V usnesení se uvádí, že 51 333 listopadových hlasovacích lístků v Aténách bylo napočítáno třikrát a nebyly zjištěny žádné chyby. Ani registrátoři neobdrželi v listopadu ani v lednu žádné stížnosti na podvod, přestupek nebo nevhodné chování. Na znamení doby bylo toto usnesení schváleno všemi čtyřmi demokratickými a nestrannými členy rady, přičemž republikánská kandidátka Ann Tillová se zdržela hlasování.

Nyní, když je SB 202 zákonem, nemusí již hrát roli v dohledu nad místními volbami místně jmenovaná volební komise. Jedno ustanovení zákona umožňuje státu převzít místní volební rady.

„To vytváří řadu střetů zájmů a otevírá dveře korupci a odvetným opatřením ze strany volených představitelů, kteří ve svých znovuzvoleních neuspějí,“ řekl Denson. Cílem je samozřejmě zajistit, aby volení představitelé – alespoň ti republikánští – byli ve svých znovuzvoleních úspěšní.